Panorama Kędzierzyna-Koźla

Kędzierzyn-Koźle - miasto mistrzów

Miasto mistrzów

Kędzierzyn-Koźle, to przed wszystkim miasto sportu. U nas piłka jest zawsze w grze – pływamy, biegamy, gramy w tenisa. Naszą wizytówką są liczne osiągnięcia w lekkiej atletyce. Z miastem związani są: triathlonistka Ewa Komander i parabadmintonista Bartłomiej Mróz. Tutaj urodził się także i przez wiele lat trenował Kamil Semeniuk – reprezentant Polski w siatkówce oraz obecny zawodnik włoskiego Sir Safety Conad Perugia. Jeśli trzymać się zasady, że i w biznesie, i w sporcie liczą się wyniki, miasto zdecydowanie stoi na podium. Tym bardziej, że Kędzierzyn-Koźle to dumna historia siatkarskich mistrzów. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, wielokrotny Mistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski, znajduje się w zaszczytnym gronie klubów sportowych, które trzy razy z rzędu wygrały siatkarską Ligę Mistrzów. ZAKSA dokonała tego w latach 2021, 2022 i 2023. Niezaprzeczalną częścią drużyny są także jej fani, którzy nieprzerwanie od ponad ćwierć wieku wspierają trójkolorowych, tworząc jeden z najstarszych klubów kibica w Polsce. O sukcesach klubu przypominają nie tylko liczne zdobyte trofea, ale także ogromny mural na jednej z miejskich szkół oraz postument z brązu w parku Pojednania.

Mamy to w naturze

Liczne tereny zielone wokół miasta i w jego centrum, a także przepływające przez miasto Kanał Gliwicki, Kanał Kłodnicki czy rzeka Odra, tworzą niezwykle malowniczy krajobraz, dając możliwość czynnego spędzaniu wolnego czasu. Miasto ma ciekawą ofertę dla biegaczy. Amatorzy tej formy aktywności mają do dyspozycji liczne ścieżki leśne i alejki parkowe. Setki uczestników rywalizuje przez cały sezon w co tygodniowym cyklu parkrun, Biegowym Grand Prix, corocznym Biegu Koziołków oraz w innych zawodach biegowych. Tutaj świetna zabawa jest również w zasięgu wiosła. W mieście regularnie organizowane są spływy kajakowe, a na wodniaków czekają piękne i komfortowe przystanie. Sztandarową imprezą na Odrze jest organizowany od prawie 25 lat Międzynarodowy Spływ Pływadeł, podczas którego samodzielnie zbudowane konstrukcje pływające w ciągu dwóch dni pokonują maratoński dystans 42 kilometrów dzielący Racibórz i Kędzierzyn-Koźle.

Kędzierzyn-Koźle jest OK!

Kędzierzyn-Koźle poprzecinanymi jest ścieżkami rowerowymi, które coraz liczniej zasilają centrum miasta. Przemieszczanie się głównymi arteriami, parkowymi alejkami i malowniczymi leśnymi ścieżkami zapewnia m.in. system rowerów miejskich OK bike! Użytkownicy mają do dyspozycji rowery zlokalizowane w 14 punktach na terenie Kędzierzyna-Koźla. Z każdego z nich można darmowo skorzystać przez pierwsze 20 minut. Miasto od kilku lat aktywnie włącza się także w rywalizację o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Wybierając się na przejażdżkę rowerem po Kędzierzynie-Koźlu, warto skorzystać z aplikacji Footsteps (www.footsteps.city), która zaprowadzi w ciekawe miejsca, ale również pozwoli poznać tajemnicze zakątki miasta, jak również znaleźć najbliższą restaurację czy kawiarnię na trasie zwiedzania. Miłośnikom jednośladów szczególnie polecamy trasę: Rowerem przez Kędzierzyn-Koźle i okolice, dostępną w aplikacji. Na miejskiej stronie internetowej można znaleźć także „Przewodnik dla aktywnych”, w którym znajdziemy opisy najciekawszych tras rowerowych, biegowych, kajakowych.

Dawka Kultury

Kędzierzyn-Koźle stawia na kulturę. Oprócz Międzynarodowego Przeglądu Orkiestr Dętych zapraszamy na cykliczne „Dni Twierdzy Koźle”, czyli żywą lekcję historii, podczas których możemy przenieść się w czasy Napoleona Bonapartego, kiedy Koźle było twierdzą. Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych „Publicystyka” oraz Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej i Poezji Śpiewanej „Wrzosowisko” przyciągają szerokie grono miłośników filmu i muzyki. Najmłodszy stażem Festiwal Mikołaja z Koźla przenosi melomanów aż do średniowiecza, zaś „Targi Książki nad Odrą” to wielkie święto pisarzy, wydawców, a przede wszystkim osób, które kochają czytać książki.

Kędzierzyn-Koźle to miasto możliwości, a dla każdego z nas będą one inne. Zapraszamy!

Autorzy zdjęć: archiwum Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle

Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij