
Zbigniew Bródka
3-krotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich: Vancouver 2010, Soczi 2014, PyeongChang 2018, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich z Soczi 2014 w biegu na 1500 m, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich z Soczi 2014 w biegu drużynowym, zwycięzca Pucharu Świata na dystansie 1500 m w roku 2013.
Mariusz Czerkawski
Najbardziej znany polski hokeista, pierwszy Polak w lidze NHL, w której spędził 12 sezonów. W 2004 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju hokeja na lodzie i osiągnięcia w działalności społecznej. W ramach V edycji Narodowego Dnia Sportu poprowadził zajęcia “Lodomania z Czerkawskim” w Łodzi.

Krzysztof Człapski
Kacper Filipiak
Iwona Guzowska
Pierwsza Polka z tytułem mistrzyni świata w boksie zawodowym, zdobyła także odznaczenie Ironmana. W kick-boxingu wielokrotnie zajmowała pierwsze miejsca w Mistrzostwach Polski (lata 1992-2002). Pasją Iwony Guzowskiej są także konie, posiada licencję zawodnika w skoku przez przeszkody. Brała udział w promującej ekologię ekspedycji na Mont Blanc.
Joanna Hentka
Brązowa medalistka olimpijska w wioślarstwie z Rio de Janeiro. Pasją do tego sportu zaraziła się w wieku 13 lat, wyczynowo w kadrze narodowej pływała 8 lat przed zdobyciem medalu olimpijskiego. Na swoim koncie ma również wiele medali Mistrzostw Świata, Europy, Pucharów Świata, a także Mistrzostw Polski. Po zakończeniu kariery została mamą Basi. Poza wioślarstwem lubi przebywać pośród pozytywnych ludzi, czerpać od nich dobrą energię oraz przekazywać swoje zainteresowanie sportem tym, którzy chcą poznać wioślarstwo.
Hubert Hurkacz
Jako 23-latek jest najwyżej notowanym polskim tenisistą w rankingu ATP World Tour. Hubert Hurkacz jako junior dostał się do finału w grze podwójnej w Australian Open w 2015 roku. W 2018 roku zakwalifikował się do finałów Next Gen. W sierpniu 2019 Hubert Hurkacz wygrał swój pierwszy turniej kategorii ATP Tour w Winston-Salem.
Przemysław Ignaszewski
W obliczu powstawania jak grzybów po deszczu eksperckich stron i poradników, chciałbym odpowiedzieć na krótkie, a jakże bardzo ważne pytanie: Kim jestem i co robię? Całkiem niedawno byłem kimś innym, człowiekiem wyróżniającym się z tłumu, ale tylko za sprawą swojej tuszy, która zdecydowanie stawiała mnie poza szeregiem fit tłumu. Przeszedł czas by to zmienić i zacząć wiązać sznurowadła bez hektolitrów potu i bez zadyszki, podczas wchodzenia na 1 piętro. Postawiłem na bieganie, a wraz z nim zacząłem chłonąć wiedzę, przekazywaną przez Internet i przez ludzi, którzy choć w małym stopniu liznęli tematu biegowego. Na szczęście na początku swojej przygody biegowej trafiłem na obóz Tatra Running, gdzie spotkałem osoby kompetentne i takie które potrafiły mnie sprowadzić na Ziemię, gdy zaczynałem rozważania, podpieranymi informacjami wyssanymi z globalnej sieci. To był jeden z lepszych strzałów w mojej przygodzie biegowej. Od tamtego czasu przeszedłem długa drogę, słuchając swego ciała i spędziłem tysiące godzin na odkrywaniu tajemnic biegania i żywienia.
Joanna Kajstura
Na wstępie napiszę, że bardzo szanuję nasze narodowe trenerki. Wszystkie są piękne, doskonale zbudowane z aksamitną, wolną od cellulitu skórą (szczęściary!). Każda z nich wygląda po treningu jakby właśnie wyszła od kosmetyczki (nie mam pojęcia jak one to robią), a sam trening wygląda jakby to była czysta przyjemność (wtf?). Różni nas jednak wszystko. Począwszy od wieku, przez posiadanie dzieci, ilości pociążowej skóry na brzuchu i długości! pośladków, a skończywszy na tym, że ja na treningu się męczę i pocę jak świnka Pepa, a moje potreningowe selfie mogłoby konkurować jedynie z selfie podeptanej sałaty. Ta strona to moje trzecie dziecko 🙂, które kosztuje mnie najwięcej siły, wytrwałości i cierpliwości.
Paweł Korzeniowski
Wielokrotny rekordzista i mistrz Polski, mistrz i dwukrotny wicemistrz świata, wielokrotny mistrz Europy, olimpijczyk (Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012 i Rio de Janeiro 2016). Wychowanek klubu pływackiego Unia Oświęcim oraz trenerów Piotra Woźnickiego i Marka Dorywalskiego. Od 2005 w AZS AWF Warszawa pod opieką trenera Pawła Słomińskiego, a od roku 2010 pod opieką Roberta Białeckiego.
Żora Korolyov
Tancerz, posiada najwyższą międzynarodową klasę S w w tańcach latynoamerykańskich i standardowych. Wraz z Kingą Bielewicz założył Akademię Artystyczną Arte w Warszawie, zajmującą się prowadzeniem zajęć artystycznych dla dzieci.
Konrad Niedźwiedzki
4-krotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich: Turyn 2006, Vancouver 2010, Soczi 2014, PyeongChang 2018, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich z Soczi 2014 w biegu drużynowym, brązowy medalista Mistrzostw Świata na dystansach Soczi 2013 w biegu drużynowym.
Artur Nogal
Olimpijczyk Soczi 2014 oraz PyeongChang 2018, Mistrz Świata Juniorów z Moskwy 2010, wielokrotny Mistrz Polski.
Konrad Przesmycki
Mistrz Polski w łucznictwie klasycznym i bloczkowym, zwycięzca Pucharu Polski, rekordzista kraju. Wieloletni członek Kadry Narodowej. Założyciel portalu PolskieŁucznictwo.pl, obecnie także specjalista szkoleniowiec z zakresu sportowych form łucznictwa.
Mariusz Pudzianowski
Mężczyzna o niesamowitej sile, który odniósł najwięcej sukcesów jako strongman. Jest jedynym Polakiem z tytułem Najsilniejszego Człowieka Świata, należy do The World Strongman Cup Federation. Obecnie zawodnik Mieszanych sztuk walki (MMA), gdzie odniósł 12 zwycięstw (w tym w walce z Marcinem Najmanem). Uprawiał także karate kyokushin i boks.
Przemysław Saleta
Kariera sportowa Przemysława Salety obfitowała w wiele sukcesów. Od młodości trenował kick-boxing, w którym zdobył: mistrzostwo świata, Europy oraz Polski (lata 1990-91, federacja ISKA oraz WAKO). Następnie swe zainteresowania przeniósł na boks, został m.in. tytułowanym Mistrzem Polski (2001 rok), a także odniósł zawodowe mistrzostwo Europy w kategorii ciężkiej (2002 rok). Startował także w walkach MMA. Obecnie jest komentatorem wydarzeń sportowych, prowadzi także szkolenia z zakresu m.in. odnoszenia sukcesów w sporcie.
Przemysław Sałaciński i Filip Szymański
Przemysław Sałaciński to Wicemistrz Polski w Ping Pongu z 2016 roku oraz uczestnik Mistrzostw Świata w Londynie w 2016 i 2017 roku. Filip Szymański zaś to trzykrotny Mistrz Polski (2013, 2014, 2016) oraz uczestnik Mistrzostw Świata (2014, 2015, 2017).
Albert Sosnowski
Albert Sosnowski to bokser wagi ciężkiej. Na swoim koncie ma m.in. mistrzostwo świata World Boxing Foundation oraz European Boxing Union. W walkach zawodowych odniósł do tej pory 49 zwycięstw. Jako trzeci Polak został w 2009 roku mistrzem Europy. Uprawiał także kick-boxing oraz trenuje mieszane sztuki walki.
Andrzej Supron
Mistrz Świata i Europy w zapasach, wicemistrz olimpijski w 1980 roku. Inicjatywę Narodowego Dnia Sportu wspiera od I edycji. Co roku odwiedza piknik na błoniach PGE Narodowego i prowadzi trening zapaśniczy.
Łukasz Szeliga
Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego oraz Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START”, a także członek zarządu Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego (EPC). Wielokrotny mistrz Polski w narciarstwie alpejskim, uczestnik Igrzysk Paraolimpijskich w Nagano w 1998 r., w Salt Lake City w 2002 r. oraz w Turynie w 2006 r. Trener koordynator polskiej kadry przygotowującej się do XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 r. Z zamiłowania kolarz.


Sebastian Świderski
Były reprezentant Polski w piłce siatkowej, występujący na pozycji przyjmującego. W biało-czerwonych barwach rozegrał ponad 300 spotkań, dwukrotnie startując w igrzyskach olimpijskich. Srebrny medalista mistrzostw świata z 2006 roku. Prezes aktualnego mistrza Polski w siatkówce – Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.
Piotr Świerczewski
Piłkarz, reprezentant Polski. W barwach narodowych zadebiutował w 1992 roku w meczu przeciwko Argentynie. Od tamtej pory w kadrze narodowej rozegrał 70 meczy. Karierę piłkarską zakończył w 2010 roku.
Magdalena Świerczyńska i Paweł Śmiłowski
Zawodnicy kadry narodowej w badmintonie, brązowi medaliści Mistrzostw Europy Juniorów 2017 w grze mieszanej w parze. Złoci medaliści Otwartych Mistrzostw Słowacji (Yonex Slovak Open 2017) w grze mieszanej w parze.
Katarzyna Witwicka
Krzysztof Wiłkomirski
Polski judoka, trener klasy mistrzowskiej, komentator sportowy m.in. Polsat, TVP Sport, prezes sekcji Judo w Legii Warszawa. Wielokrotny reprezentant Polski. Brązowy medalista mistrzostw świata (2001) i Europy (2003), wielokrotny mistrz Polski. Dwukrotny uczestnik igrzysk olimpijskich. Stoczył po dwie walki na olimpiadzie w Atenach 2004 i olimpiadzie w Pekinie 2008.
Krzysztof Diablo Włodarczyk
Jeden z najbardziej znaczących polskich bokserów. Na swoim koncie ma tytuły mistrza świata World Boxing Council (2014 rok) oraz International Boxing Federation (2007 rok). Na 59 walk w karierze, odniósł aż 54 zwycięstwa. Pięściarstwo zawodowe uprawia od 19 roku życia.
Jacek Wszoła
Lekkoatleta, mistrz olimpijski z Montrealu (1976 rok) oraz wicemistrz z Moskwy (1980 rok) w skoku wzwyż. Podczas obu występów pobił rekordy igrzysk. Ustanowił rekord świata – 2, 35 m oraz rekord Europy – 2, 29 m. Rekordzistą Polski był zaś aż 11 razy. W 1997 roku uzyskał złoty medal w halowych mistrzostwach Europy weteranów. Jest odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Paulina Woźniak
Srebrna medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w Pekin 2008 oraz brązowa medalistka Londyn 2012 w pływaniu, mistrzyni i rekordzistka Polski.
Szymon Ziółkowski
Młociarz, mistrz olimpijski, dwukrotny mistrz świata, srebrny medalista mistrzostw świata i brązowy mistrzostw Europy. Należy do najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletów, jest sześciokrotnym rekordzistą Polski i czternastokrotnym Mistrzem Polski. Uczestnik pięciu Igrzysk Olimpijskich. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Przemysław Stupnowicz
przygodę z nordic walking rozpoczął w styczniu 2012 roku. Posiada uprawnienia 👉 instruktor NW (od 2014 roku), sędzia NW (od 2015 roku), trener przygotowania motorycznego (od 2019 roku). Zajęcia prowadzi nieprzerwanie od 2015 roku. Organizator oraz współorganizator wielu imprez dedykowanych miłośnikom NW 😊 Zdobywał złote medale MP w nordic walking na dystansach 20 km, półmaratonu i maratonu 🏅 Vicemistrz świata w półmaratonie z 2013 roku. Obecnie trener zawodników NW, chodu sportowego i biegaczy. Założyciel i szkoleniowiec Łódzkiej Szkoły Nordic Walking. Ultramaratończyk, który przebiegł ponad 100 maratonów, rekordzista kraju w biegu 12h U23, Mistrz Polski w biegu 24h kat. 20-29 lat. Autor książki Kod zwycięstwa. Jak ultramaratończycy pokonują swoje słabości.
Michał Karmowski
Kulturysta. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w kulturystyce (w kategorii powyżej 100 kg), członek kadry narodowej w kulturystyce. Zdobywca Pucharu Polski, były Mistrz Polski, wicemistrz Europy. Przez lata pełnił funkcję kierownika Rugby Club Lechia Gdańsk.
Katarzyna Zillmann
Wioślarka. Wicemistrzyni olimpijska, mistrzyni świata i Europy. Uprawia wioślarstwo od 2009 roku. Wielokrotnie stawała na podium Pucharu Świata, w 2021 roku zdobyła srebrny medal w czwórce podwójnej na igrzyskach olimpijskich w Tokio.
Agnieszka Kobus-Zawojska
Wioślarka. Srebrna i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, mistrzyni świata i Europy. Zawodniczka Sekcji Wioślarskiej AZS-AWF Warszawa. W 2016 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janerio zdobyła brązowy medal w czwórce podwójnej. W 2021 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio zdobyła srebrny medal w rywalizacji czwórek podwójnych.
Marta Wieliczko
Wioślarka. Wicemistrzyni olimpijska, mistrzyni świata i Europy. Zawodniczka klubu KW Wisła Grudziądz. Wioślarstwo uprawia od 2010 roku. W 2019 roku została wicemistrzynią świata w rywalizacjach czwórek podwójnych, a w 2021 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio została wicemistrzynią olimpijską,
Maria Sajdak (Springwald)
Wioślarka. Srebrna i brązowa medalistka olimpijska, mistrzyni i wicemistrzyni świata, multimedalistka mistrzostw Europy, młodzieżowa mistrzyni świata. Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski. Swoje sukcesy osiąga w czwórce podwójnej.
Źródło zjęcia: wikipedia.pl
Ponadto na pikniku w ramach Narodowego Dnia Sportu na PGE Narodowym do tej pory można było spotkać także:
- zawodników i zawodniczki Polskiego Związku Zapaśniczego – Roksanę Zasinę (brązowa medalistka MS 2017, II miejsce w Igrzyskach Europejskich 2015), Katarzynę Krawczyk (I miejsce w wojskowych Mistrzostwach Świata 2017, II miejsce w Igrzyskach Europejskich 2015), Mateusza Bernatka (srebrny medalista MŚ 2017), Annę Łukasiak (V miejsce MS 2015, V miejsce ME 2017), Magomedmurada Gadzihieva (srebrny medalista MŚ 2017), Romana Pacurkowskiego (złoty medalista ME 2017), Jacka Fafińskiego (srebrny medalista IO Atlanta 1996), Ryszarda Wolnego (złoty medalista IO Atlanta 1996), Agnieszkę Wieszczek-Kordus (brązowa medalistka IO Pekin 2008), Tadeusza Michalika (III ME 2016)
- członków Reprezentacji Artystów Polskich – Grzegorza “Gabora” Jędrzejewskiego, Jarosława Jakimowicza, Roberta Moskwę, Piotra Świerczewskiego
- motoparalotniowego Mistrza Europy i The World Games – Wojciecha Bógdała
- medalistkę Igrzysk Olimpijskich w Londynie, windsurferkę, mistrzynię i dwukrotną wicemistrzynię świata w olimpijskiej klasie RS:X – Zofię Noceti-Klepacką